Читалищата - най-близките културни форуми и творчески работилници!
Възникнали като средища на учебно-просветителски функции и самодейност по време на Българското Възраждане, читалищата и днес продължават да поддържат библиотечна дейност, да участват в организацията на празници, тържества и фестивали, както и да организират самодейни групи и състави. Читалищата ежедневно съхраняват и обогатяват културните традиции и обичаи.
На територията на Община Самоков има 25 действащи читалища:
Читалище-паметник „Отец Паисий” ГР. САМОКОВ
Читалище „Светлина 65“ – Самоков
Читалище „Младост 2003“ – Самоков
Читалище „ Отец Паисий 1859“ – Самоков
Читалище „Любословие“ – Самоков
Читалище „Стойне Ангелов 1932“ – с. Бели Искър
Читалище „Христо Ботев 1928“ – с. Говедарци
Читалище „Отец Паисий 1910“ – с. Доспей
Читалище „Светлина 1940“ – с. Поповяне
Читалище „Светлина 1909“ – с. Белчин
Читалище „Селска пробуда 1904“ – с. Ковачевци
Читалище „ Васил Левски 1940“ – с. Маджаре
Читалище „Васил Левски 1951“ – с. Ново Село
Читалище „Васил Левски 1937“ – с. Алино
Читалище „Пробуда 1920“ – с. Клисура
Читалище „Пробуда 2002“ – с. Злокучане
Читалище „ Надежда 1927“ – с. Рельово
Читалище „ Свобода 1940“ – с. Мала Църква
Читалище „ Св.Св.Кирил и Методий“ – с. Ярлово
Читалище „Виделина 1932“ – с. Широки Дол
Читалище „Искра 1925“ – с. Горни Окол
Читалище „Просвета 1939“ – с. Марица
Читалище „Христо Ботев 1926“ – с. Райово
Читалище „Христо Ботев 1903“ – с. Радуил
Читалище „Михайл Дашин“ – с. Драгушиново
Читалище „Просвета“ – с. Шипочане
Читалище-паметник „Отец Паисий” ГР. САМОКОВ
Читалище-паметник „Отец Паисий” е действащ паметник на културата. Това е единственото в страната читалище-военен паметник, построено в знак на благодарност към самоковските герои, загинали за свободата на България. На стените му са изписани имената на дедите ни, дали живота си в различни войни и битки.
През 1912 г. положен е основният камък на сградата. В следвоенните години се обединява и идеята за издигане на паметник на загиналите офицери и войници от Самоковският край по време на войните. Средствата се осигуряват от Общинския съвет, Самоковския гарнизон, банките и стотици частни лица.
Проектът на читалищната сграда е на арх. Коста Николов. Сградата на читалище-паметник “Отец Паисий” е уникална. Стилът й се определя като немски класицизъм. Читалище-паметник Отец Паисий” е застроено върху площ от 1027 кв.м.
На лицевата фасада /западната/ в центъра има посвещение: “На падналите герои от признателното потомство, 1912-13, 1915-18 г.” От двете страни на надписа по двама атланти – български воини, а между всяка двойка воини – по един лавров венец с воински орден в средата. Под фигурите на воините се разполагат същия брой орли. Още 6 орли красят балкона на южната фасада.
40-те паметни плочи върху южната и северната страна са изработени от натурален бял карарски /италиански/ мрамор и са разположени по 10, под всяка барелефна композиция са издълбани и запълнени с олово 1019 имена на убити офицери, подофицери, ефрейтори и войници от града и селата в околията. Изработването на мраморните плочи и тяхното монтиране е дело на скулптора ваятел Никола Ножаров. Цялостната работа той извършва с помощта на скулптора Ликурго Андреани, представител на италианската школа.
Паметните плочи с имената на загиналите са върху южната и северната страна и са изработени от архитектите Никола Ножаров и Линцурго Андреани.
Автори на белерефите са Иван Лазаров – за Калиманица /1913 г.и Криволак – 1915 г./три имена/.
В читалището работят множество творчески колективи:
В детските школи по изкуства- танци, пиано, акордеон, рисуване, ръководителите, професионално, методично и с любов обучават подрастващите за да бъдат те достойни наследници на културните традиции на Самоков.
Певческите колективи на Хор „Рилска песен”, ВИС „Лунни лъчи” и ВГ ”Самокови” имат изградени репертоари и готовност за участия и самостоятелни концерти . Всичките им участия във фестивали са овенчавани с грамоти, купи и медали.
Младежката театрална група със своите постановки, многократно изпълва до краен предел театралния салон и участва с тях в театрални фестивали и гостувания в страната.
Представителите на литературния клуб имат редовни публикации както в местната, така и в националната преса, издали са и няколко книги в поезия и проза.
От Есента на 2012 г. към читалището се присъединиха още два силни колектива:
– Театрална група „Мелпомена”с режисьор Любомир Малинов, която подготви новата си постановка и очарова с играта си самоковската публика.
- Мажоретен състав „Самоков” с художествен ръководител Т. Янкова, който са с утвърден авторитет и представят читалището и града ни достойно на национално и международно ниво.
Съставите и школите към читалището работят планирано по историческия и културен календар за всяка година и отбелязват всеки празник, годишнина и събитие съответно с организирани концерти, изложби, литературни четения, театрални и танцови постановки, детски карнавали, конкурси и възстановяване на ритуали.
На читалището гостуват и множество театрални постановки на Народния театър, Държавните театри в Ловеч и Благоевград, театралната формация „Искри и сезони” , Театъра на армията и др.
Едно ново начало, което смятаме да превърнем в традиция е организирането на:
1. Първи национален фестивал на старата градска песен „Самоков 2012г.”
2. Национален фестивал на любителските театри „Театър без граници”.
В годишните отчети по културни дейност , фигурират десетки успешно проведени мероприятия, което ни дава основание да смятаме, че читалището ни работи добре и в правилна посока за съхраняване и развитие на културните традиции на град Самоков.